• Anasayfa
              

FLORESAN BOYA

FLORESAN BOYAUV boya olarak da bilinirler. Afet durumlarında, yol yapım çalışmalarında kullanıldıkları gibi bu siyah ışığa karşı duyarlı boyalarla sahne sanatlarında da çeşitli atraksiyonlar yapılmaktadır.

Sarı, kavun içi, turuncu, pembe,mavi, yeşil ve beyaz olarak bulunurlar. Beyazı boya olarak nadiren bulunmasına rağmen pek çok beyaz kağıt ve kumaş çeşidi de boya sürülmeden bu ışık altında yanar döner lila haller alabilmelerine dikkati çeker. UV ışığa duyarlı olması  yüzünden bu renkler kısıtlıdır. 

Bu boyalar hakkında bilinmesi gereken bir diğer nokta ise renklerinin sınıfının asil listesinde yer almalarıdır. Sarı boya her daim bağımsızlığını ilan etmesiyle bu listenin birinci sırasını kapar. Sarıdan sonraki şiddet sıralaması turuncu, kavun içi, pembe, mavi ve yeşil şeklindedir. Egzantrik bir boyadır aslında ve yüze uygulanabilenleri de vardır. Sözkonusu ışık kullanıldığında ilginç efektler elde edilebilmektedir.

 

Kullanım Yerleri

:Bir cismin veya şeklin üzerine gelen ışığın yardımı ile parlaması neticesinde belirlenmesi amacıyla kullanılır.Yol trafik konilerinde, karayolları ikaz levhalarında, yüksek
bina ve bacaların tepelerinde, deniz şamandıra ve fenerlerinde ,vapur bacalarında ,çeşitli oyuncak ve spor malzemelerinde kullanılır.

Özellikleri

:Floresan boyalar atmosferik şartlara dayanıklı olup güneş ışığında diğer normal renkler ile kıyaslandığında dört kez daha parlaktırlar.Bu nedenle güvenlik reklam ve ambalaj sektöründe kullanılmaktadır. 

 

Uygulama 1

:Uygulanacak yüzeyler sağlam kuru ve temiz olmalıdır. Metal yüzeyler kum raspası Sa2 veya tercihen Sa2 ½ seviyesinde temizlenmelidir. Yüzeye tek kat antipas boya uygulanmalıdır. Antipas uygulanmasından 10-12 saat sonra Merbolin Floresan Boya uygulama şekline bağlı olarak Merbolin Floresan Boya Tineri ile % 10-15 oranında inceltilerek Fırça rulo veya tabanca ile iki kat halinde tatbik edilir.Katlar arasında 24 saat beklenmelidir.

 

Depolama Şartları

:Doğrudan güneş ışığı almayan ağzı kapalı ambalajında 5-35 °C arasındaki ortamda depolayınız.