• Anasayfa
              

TOZ SİM

Sim Tozu Nedir?

  Sim tozu yaygın olarak Kimyasal bir toz olarak düşünülen bir malzemedir. Ancak tam olarak kimyasal bir madde değildir. Aslen; PET,PVC,PP vb. film tabakalarının metalize edilmiş veya edilmemiş hallerinin boyandıktan sonra küçük tanecikler haline kırpılması ile üretilmektedir.

  Ülkemizde 2-3 firma tarafından üretilmekte ve piyasa ihtiyacının geri kalanı Uzak doğudan temin edilmektedir.

  Kırpılan tanecik şekline göre önce;

Altıgen
Kare
Şekilsiz çokgen 

  olarak ayrılırlar. Daha sonra tanecik boyut büyüklüğüne göre ayırırız. 

    Sim Tozu Seçerken;

  Öncelikle Sağlıklı, dayanıklı, parlak bir malzeme istiyorsanız yerli malı simleri seçmenizi samimiyetimizle öneririz.

Sim tozu seçerken önce kullanım yerimiz önemlidir. 

     ÖNEMLİ :  Sim tozu ürünlerinin hiçbiri GIDA ÜRÜNLERİNDE süsleme amaçlı KULLANILMAMALIDIR!
 Hiç bir petrol ürününden yapılmış sim tozu çeşiti yenilecek gıdalarda kullanılmaz. Çünkü bu küçük tanecikler mutlaka içinizde bir yere yapışacak ve senelerce sizinle beraber orada kalacaktır. 
  Gıda ürünlerinde sim tozu yerine yenilebilir pul kullanabilirsiniz.

 

 Sim tozunun Şekli Altıgen olmalıdır. Bilmelisiniz ki Altıgen şekilli olmayan sim tozu büyük ihtimalle hatalı yada üretim artığı olan ambalaj malzemelerinin öğütülmesi-kesilmesi ile yapılmıştır. Altıgen şekilli simler ise tamamen sime özel üretilmiş malzemeden özel makineler aracılığıyla üretilmektedir. Gerçek sim tozu Altıgendir.

  Altıgen şeklin amacı, yanyana düşen taneciklerin kenarlarının yanyana gelme ihtimalini en yüksek dercede arttırıp iyi bir yüzey kaplama sağlar. Ayrıca altıgen şekil ışık yansıtmada düzenli ve etkili bir rol oynar. Standart nokta ışıltılar verir.

  Altıgen sim seçiminden sonra, kullanacağınız alana göre tanecik boyutu seçmelisiniz.

Dekorasyon, Ahşap, Boya :  0,2 mm ve daha büyük çaptaki simlerden seçmelisiniz. Maliyet olarak PVC simler ucuzdur.Ancak kansorejendir ve kısa zaman sonra ışıktan ve nemden etkilenip kararıp solarlar.Dayanıklılık açısından PET(polyester) simleri kullanmanızı öneririz.Isıdan etkilenmezler. Özel kaplamalı polyester simler yıllarca solmadan kararmadan kalabilirler. Ayrıca çok üstün parlaklık sağlar.

 

Tekstil:  Baskı işlemlerinde 0,2 mm ve daha düşük çapta simler tercih edilmelidir. bu simler şablonunzda tıkanmaya sebep vermezler. Isı ile kurutma yapılacaksa PET simler ısıya dayanıklıdır, diğerleri değildir.

Kozmetik: 0,1mm çapında simler tercih edilir. tanecik olarak görülmesi zordur fakat ışık vurduğunda ince noktalar halindeışıltı verirler. Kozmetikte kesinlikle PET + kaplamalı simler tercih edilmelidir.

Sim Tozundan Arınmak için sadece bol su ile yıkayınız. Yutma halinde ağzınızı bol su ile çalkalayınız. Birkaç gün boyunca bolca sıvı tüketiniz,doktorunuza başvurunuz.