• Anasayfa
              

FOSFOR BOYALAR

Fosforlu Boya Nedir?

Fosforlu boya güneş ışığından veya herhangi bir ışık enerjisinden kaynağından aldığı ışığı anında geri verme özelliği olan boyadır. Fosforlu boya kullanılmış cisimler karanlıkta biriktirilen bu enerjiyi zamanla azalarak geri verir.

   Elektrik kesilmesi, yangın ya da başka bir acil durumda en kritik süre ilk yarım saattir. Bu zaman sonrasında Fosforlu boyaların ışıma zamanı azalmaya başlar, 12 saate kadar bu ışımayı görebilirsiniz. Fosforlu boyanın bulunduğu mekan tekrar aydınlandığında ışığı tekrar bünyesinde toplayarak şarj olur.


Kullanım Alanları

Fosforlu boyalar karanlıkta görünmesini istediğiniz yerlerde rahat hareket etme olanağı sağlar. Yönlendirme işaretlerinde, ikaz ve acil çıkış levhalarında, kapı ve çerçeve kenarlarında, yangın tüpü veya dolaplarında, binaların merdiven boşluklarında, koridorlarda, zeminlerde gibi birçok yerde kullanılmaktadır.
 
Fosforlu Boyaların Faydaları

Fosforlu boya ile boyanan alanlar özellikle; elektrik kaynağının kesilmesiyle karanlıkta kalabilecek ortamlarda, personelin binayı terk etmesi gereken acil durumlarda (deprem, yangın vb) kullanılırlar.

Yol çizgi boyası olarak fosforlu boya kullanımı son yıllarda yaygın olarak tercih edilmektedir. Örnek olarak çalışma ortamlarında, koridorlarda yere çizilen sarı-beyaz veya kırmızı renkli uyarıcı paralel yol çizgilerinin ortalarına, fosforlu yol çizgi boyası kullanılmaktadır ve acil çıkışlarda, ışıkların kesilmesiyle insanlar tamamen karanlıkta kalmadan, tahliye işlemi emniyetli olarak gerçekleşmektedir.


Fosforlu Boyaların Özellikleri


Bünyesine aldığı ışığı ürünün yapısına göre 1 ile 24 saat arasında geri verir. Elektrik kesildiğinde veya güneşin batışından sonra hava karardığında 

topladığı ışığı geri verir. Bu dolma ve boşalma ( şarj – deşarj ) olayı yaklaşık 10 sene devam eder. Doğrudan güneş ışığı almayan 5–35 °C'lik ortamlarda açılmamış orijinal ambalajlarında depolanabilir. Aşırı sıcaklık ve nemden korunmalıdır. 38 °C parlama noktasına sahiptir.


Nasıl Kullanılmalıdır?

Uygulama yapılacak yüzeylerin sıcaklığı 5 °C'nin üzerinde olmalıdır. Uygulama araçları; tiner ile temizlenmelidir. 

   Uygulanacak yüzey kuru ve temiz olmalıdır. Yüzey açık renk veya beyaz astar boya ile boyanmalıdır. Fırça veya boya tabancası ile tatbik edilebilir. Fırça tatbikatında % 15 oranında sentetik tiner ilave edilip iyice karıştırılır, dibe çöken fosfor homojen olarak karıştırılmalıdır. Aksi takdirde ışıma zayıf olacaktır. Boya tabancası ile uygulamada sentetik tiner ile % 20-25 civarında inceltilerek ve iyice karıştırıldıktan sonra kullanılır.

Fosforlu boya uygulanacak alana e
n az iki kat uygulanmalıdır. Her katta m² ye 130 – 150 gr. fosforlu boya kullanılmalıdır.

20 °C'de 6–8 saat de kurur, ikinci kat uygulaması en az 10 saat sonra yapılmalıdır.

Fosforlu Boya Kullanımında D
ikkat Edilmesi Gerekenler
- Boyama işlemi sırasında koruyucu gözlük takınız- Boyanın gözle teması halinde gözünüzü bol su ile çalkalayınız ve derhal bir doktora başvurunuz- Boyama ve kuruma süresince bulunduğunuz ortamın havalanmasını sağlayınız.- Boya kutusunu kapalı ve çocuklardan uzak tutunuz- Boyayı dondan ve aşırı sıcaktan koruyunuz- Arta kalan boyayı lavabo ve tuvalete dökmeyiniz- Her uygulamadan sonra fırça ve rulonuzu su ile temizleyiniz
- Boya kutusunu güvenli bir şekilde taşımaya ve dik olarak saklamaya dikkat ediniz